Thirteen place in top 6 at Math 24 Regional

Printer-friendly version

Students in fourth through sixth grade competed in the Math 24 Regional at Union South on the UW-Madison campus on Tuesday, March 19.

The event also incluided hands-on science experiments at the Biotech Center.  District students who placed in the top six included:

4th Grade 5th Grade 6th Grade
Tavni Kulkarni, Sunset Ridge (1st) Gavin Wiese, Kromrey (1st) Luke Zhang, Glacier Creek (1st)
Jayden Quian, Sunset Ridge (2nd) Sai Kandukuri, Kromrey (2nd) Duke Allen, Glacier Creek (2nd)
Ziva Gibson, Northside (5th) Vishal Ganesan, Kromrey (5th) Claire Rieder, Kromrey (3rd)
Joshua Vaughn, Sunset Ridge (6th) Radhika Gupta, Glacier Creek (6th) Reya Khatri, Kromrey (4th)
    Lydia Paulsen, Kromrey (5th)

Special thanks to Math 24 Club advisers Emily Stousland,  Brett Batura, Jenna Degner, Diane Boles and Jen Sadkovich, and to all the parents who helped out with this event.

In other Advanced Learning news:

* The District Math Meets were held on March 4 (grades 5-6) and 5 (grades 7-8) at the Hilton Garden Inn in Middleton and 120 students participated each day. 

The top 12 finishers advance to the Regional Math Meets in April and from there they may qualify for the Mega Math Meets in May.

The top 12 finishers and two alternates in fifth grade were: Amogh Akella, Caden Cheng, Micah Friedman, Shivani Ganesan, Aaron Gepner, Nayan Goyal, Radhika Gupta, Miles Gustafson, Russell Hellmer, Kavya Kashyap, Vitalli Litvintsev, Isaac Nichols, Sanna Waraich and Gavin Wiese.

The top 12 finishers and two alternates in sixth grade were: Ethan Bo, Harry Jin, Rishika Kommuri, Lucas Kurtz, Akshay Manna, Venkat Peddinti, Shreya Ramesh, Ethan Sanders, Jonathan Schecher, Owen Weisenberger, Li Ying,Kevin Zhang, Luke Zhang and Ryan Zhu.

The top 12 finishers and two alternates in seventh grade were: Keena Cheng, Isha Chilukuri, Alexa Garber, Brett Gilge, Nolan Johnson, Nathan Kwon, Ian Lam, Eric Ma, Roddy McLellan, Corbin Slinde, Will Whiteis, Tavis Willox, Grace Wu and Kevin Wu.

The top 12 finishers and two alternates in eighth grade were: Naveed Ansari, Nihar Ballamudi, Josh Chen, Flynn Ewer, Biagio Gargano, Aarush Gupta, Kaitlin Ko, Lauren Li, Nathan Ma, Oscar Ma, Dheeraj Pasikanti, Dhruv Prakash, Caleb Sanders and Zaki Siraj.

The Regional Math Meet for grades 5-6 will be held on Wednesday, April 24 at Kromrey. The Regional Math Meet for grades 7-8 will be held on Thursday, April 25 at Kromrey. The meets will also include teams from Sun Prairie, Verona and Madison.

Special thanks to teachers Jen Sadkovich, Diane Boles, Emily Stousland, Amy Weber, Tanya Thuesen, Catherine Bartzen, Sonja Hungness, Marlene Feinstein, Brian Stubbe and MHS student explainers Meghna Datta and Rupa Ballamudi.

* More than 30 middle school students had their work selected by the Yahara River Writers Contest. 

The students placed in the top 10 for poetry, short story, editorial, cartoon, Spanish poetry, cover or dividers. This contest includes thousands of students from all over southern Wisconsin.  All 35 of our winners will be invited to attend the Top 10 Writers Workshop and Awards Ceremony on Tuesday, May 14 at Union South on the UW-Madison campus.

Glacier Creek: Espen Achenbach, Landon Brenson, Rhylie Hannam, Celeste Smith, Dhriti Prakash, Nikhil Quintin, Vijay Roy, Genevieve Eck, Nicholas Olson, Ben Pralat, Angelina Hui, Monica Merino Vicuna, and Hannah Poehling.

Kromrey: Annabel Goldberger, Huda Baloch, Olivia Davis, Reya Khatri, Will Kirk, Omar Carranza Martinez, Katrina Feltz, Piper Garcia Hall, Adi Jones, Richardo Sanchez Cortes, Caitlin Cason, Sneha Chandrashekar, Abby Fernandez Romero, Jordan LaScala, Daniel Lee, Celeste Li, Justin Lima, Jennifer Lopez Osorio, Jamie Luna, Claire Orlikowski, Leslie Sanchez Carranza, Shayen Sehgal.

* The Wisconsin Future Problem Solving Program will hold its 39th annual State Bowl in Green Lake from April 11-13 and more than 100 District students qualified.

Hundreds of fourth through 12th graders from around the state will participate in the Global Issues Problem Solving competition at the State Bowl. Working in teams of four or as individuals, students will analyze the challenges and develop solution ideas for a situation set in a fictional future and related to the global topic of Coping with Stress. Additionally some students wrote "Scenarios", which are short stories set in the future that are based on one of the topics.

District students to advance include:

Duke Allen, Arya Girirajan, Ela Gunay, Lauren Hare, Mikaela Hummel, Jeremiah Kim, Punitha Manne, Reyna Rathnam, Jonathan Schecher, Kaelana Faessler, Nolan Johnson, Nathan Kwon, Juliette Mandelbrot, Felix Monroe, Ben Pralat, John Steinmetz, Kevin Wu, William Bush, Jahnvi Datta, Monroe Durand

Shradha Gosdishala, Emre Gunay, Aarush Gupta, Sarah Ann Huber, Sophia Jorgensen, Lauren Lamson, Olivia Pan, Sean Adzomfoa, Amogh Akella, Annabel Goldberger, Zoe Mayer, Griffin Schumacher, Benjamin Shaw, Luke Weiss, Izzie Bloch, Jai Dhawal, Violet Goscha, Parin Gouraram, Keito Hatta, Katie Jiang

Harry Jin, Chris Kirk, Will Kirk, Rishika Kommuri, Owen Lapcinski, Braedon Lukey, Ian McGinley, Lydia Paulsen, Sam Raysbrook, Leah Saleh, Liev Schiffman, Raghvi Sethi, Ryan Slattery, Li Ying, Ryan Zhu, Rowan Coder, Charlotte Kosek, Gabi Spotts, Grace Wu, Gus Balasubramaniam

Amanda Beckman, Lily Bloch, William Boettinger, Sneha Chandrashekar, Tyler Choedak, Katrina Clark, Isa Garay, Maddie Goscha, Varsha Gouraram, Mikael Hauser, Jonathan Kim, Kaitlyn Ko, Sophie Kushner, Carson Lyons, Sarah Mounajjed, Craig Nielsen, Hannah Nygard, Ella Ryan, Anya Shaw, Zaki Siraj

Eliot Spence, Aarush Jain, Rohan Kommuri, Claire McClellan, Warren Shepard, Ian Bohachek, Ivan Cermak, Trevor Chau, Abby Evans, Jonah Guse, Priya Nandagopal, Zinnia Nie, Akshita Pattnaik, Pooja Prabahara Sundar, Alexia Spevacek, Luke Whittingham, Althea Wincek, Nikki Yu, Yale Yuang, Maylynn Hu, Natasha Kinne

Global Issues Problem Solving, a component of the Future Problem Solving Program International, is an educational program in which students learn a six-step problem solving process and apply it to future situations in three practice topics they have researched. The practice topics this year were Mission to Moon, Mars and Beyond, Drones, and Food Loss and Waste.The goals of the program are to encourage students to become more creative in their thinking, to develop richer images of the future, to increase their research skills, to learn cooperative teamwork skills, and to increase their written and verbal communication skills.