Manna wins District Spelling Bee

Printer-friendly version

Glacier Creek seventh-grader Akshay Manna took first place in the District Spelling Bee held at Kromrey Middle School on Wednesday, Jan. 29.

Forty middle school students qualified for the District Spelling Bee based on their performance at school bees held at Glacier Creek and Kromrey in December.  The top eight students at the District Spelling Bee will move on to the Regional Spelling Bee held at Stoughton High School on Wednesday, Feb. 5.

The top eight students and four alternates were:

1st place Akshay Manna 7th place Will Kirk
2nd place Maddy DeCabooter 8th place Julia Pinka
3rd place Asha Chakravartula 9th place Suhas Pulivarthi
4th place Radhika Gupta 10th place Kavya Kashyap
5th place Harry Jin 11th place Aadil Ahmad
6th place Arjun Suresh 12th place Gia Shah

Special thanks to retired teacher Barbara Snell for being the pronouncer and to teachers Emily Stousland, Jaclyn Fallin and Amy Heatherman, and all the custodial help at Kromrey.

Meanwhile, 20 middle school students qualified for the MathCounts Regionals to be held on Saturday, Feb. 8 based on their performance at school events in January.

In all, 50 students in grades 5-8 participated in the District event on Jan. 9. Those who moved on to the regional include:

Kromrey: Amogh Akella, Grace Wu, Harry Jin, Roddy McLellan, Isha Chilukuri, Amritha Mavuri, Ryan Zhu, Owen Weisenberger, Alexa Garber and Gavin Wiese.

Glacier Creek: Kevin Wu, Nathan Kwon, Ian Lam, Luke Zhang, Radhika Gupta, Asha Chakravartula, Shreya Ramesh, Eric Ma, Venkat Peddinti and Jeremiah Kim.

Special thanks to MathCounts club advisers teachers Ben Saltzman and Sarah Borchardt,  and to parent coaches Monica Gupta, Abigail Ochberg and Oh Hoon Kwon.

Also, more than 160 pieces of writing, cartoons or artwork have been submitted to the Yahara River Writers Contest from MCPASD students in 5th through 8th grade.

The contest includes students from 25 school districts in southern Wisconsin.  Students can submit work in one of these categories: poetry, cartoon, short story, editorial or cover/divider pages.  The Yahara contest is also accepting poetry and editorials in Spanish. Contest results generally come by spring break. 

An awards ceremony and workshop for winners will take place at Union South on the UW-Madison campus on May 12th. 

The following District students had work selected for the contest:

Fifth-graders: Austin Andler, Audrey Barnes, Krisha Biyani, Kiki Burkard, Harper Carlon, Logan Cassie, Dante Castillanos Arroyo, David Chang, Bradley Chumanov, Ananya Cintham, Ellie Cressman, Darby Delaney, Rachelle Eades, Cayden Earll, Norah Ebert, Qadir Enaya, Ziva Gibson, Cale Holzheimer, Parker Hunn, Drake Johnson, Jameson Johnson, Elise Jones, Marissa Joyce, Audrey Kim, Kristi Kim, Clifton Kimball, Paige Klaas, Alaina Kliefoth, Saanvi Kondoju, Tanvi Kulkarni, Patrick Loughrin, Cayla Lucas, Graham Luetscher, Sarah Mahair, Katarine Miller, Reina Montecchi, Coco Muramoto, Jamall Odum, Zack Pralat, Sai Suchet Pulivarthi, Ella Reeson, Prarthna Sampath, Alexis Sommerfeldt, Mirielle Spahn, Camden Studee, Zachary Tang, Logan Thompson, Charlie Thusius, Drew Upton, Jasmine Ward, Reese Werlein, Sage Wipperfurth.

Eighth-graders: Keira Cason, Clara Cruz, Katrina Feltz, Alexa Garber, Laina Gustafson, Taylor Johnson, Erik Jones, Katie Kim, Charlotte Kosek, May Kyaw, Jackie Lanear, Nancy Liu, Ruthie Nelson, Audun Niesen, Siejohn Ouattara, Ben Pralat, Raju Rawal, Koen Reiter, Danny Richards, Thea Rowling, Ricardo Sanchez Cortes, Haley Stricker, Maggie Tate, Kevin Wu, Shelley Yang.
 
Sixth-graders: Kirtin Anand, Shilpasri Pooruli Balaji, Liam Barker, Cuvin Bhagavath, Xander Byrd, Ashton Cooper, Cameron Cordio, Eytan D'Onofrio, Diya Dhawal, Kaleb Dresen, Tessa Engbloom, Camille Felton, Izzy Franz, Mallak Gad, Trey Goldberg, Annabel Goldberger, Nayan Goyal, Addi Hendricks, Kavya Kashyap, Isa Killian, Sophie Kim, Natalie Kleine, Cate Kobelski, Sarah Li, Natalie Liegel, Marla Mendelin, Julia Mroch, Mia Neill, Megan Pawola, Henry Prell, Syeda Habeeba Rahman, Juna Rizal, Celia Saez, Abby Schneck, Zoe Sharaf, Opal Sharma, Sophie Shi, Addie Sloan, Celeste Smith, Keegan Stockbridge, Adeline Valencia, Stephanie Vaughn, Gavin Wiese, Andrea Wipperfurth, Isabella Woods, Fatima Zeeshan, Iris Zhu.

Seventh-graders: Audrey Alexander, Izzie Bloch, Asher Boorstein, Megan Borseth, Julia Burkholder, Eunice Chung, Olivia Davis, Casey Delaney, Ray Feinberg, Kaitlyn Hwang, Jack Johnson, Nuha Khatri, Reya Khatri, Samuel King, Rishika Kommuri, Grant Krueger, Attie Kubly, Amelia Kydd, Owen Lapcinski, Hannah Machleidt, Zachary Maron, Ian Mottram, Tony Murphy, Madisyn Nybroten, Venkat Peddinti, Santi Picasso, Nikhil Quintin, Reyna Rathnam, Brooke Rauch, Luke Rogers, Edan Scott Rosenblatt, Ethan Sanders, Abby Sanger, Raghvi Sethi, Armani Sherman, Poppy Wedding, Owen Weisenberger, Ben Zumbrunnen.